КРАТКА АНОТАЦИЯ
Една от най-сериозните промени в света през втората половина на 20-ти и началото на 21-ви век несъмнено е въздигането на Китай. Отварянето му към външния свят предизвика тектонична промяна в световната икономика, изпращайки гравитационни вълни, които засегнаха всички краища на планетата. През втората половина на 19-ти и първата половина на 20-ти век Западът е този, който активно се ангажира с консервативния, технологично изостанал китайски свят на предишното величие, като нарушава регионалните баланси, традиционната бюрокрация, както и политическата власт на местното ръководство. В момента, в края на второто десетилетие на 21-ви век, Китай смята, че има "способността, волята и отговорността да допринесе мъдрост и сила за подобряването на глобалната система за управление". Създавайки нова "симбиотична международна система", с "кибер-суверенитет", осигуряваща заеми и инвестиции в договорни проекти с нови "китайски характеристики" в далечни чужди земи и морета, Китай предлага ново "китайско решение" за един свят, изпаднал в дълбока икономическа, политическа, културна и екологична криза. Противоречията които произтичат от тези процеси трябва да бъдат разгледани внимателно, защото Китай се нуждае от света, а светът се нуждае от Китай.
ОПИСАНИЕ НА НАУЧНИЯ ФОРУМ
Китай измина дълъг и криволичещ път след основаването на КНР през 1949 г. След бурни първи три десетилетия, политиката на „реформи и отваряне към света“, въведена през 1978 г., доведе Китай до присъединяване към СТО през 2001 г., а оттук – и към глобалната културна, политическа и икономическа общност. Днес последиците от възхода на финансово силния и все по-асертивен Китай могат да се усетят по целия свят. През по-малко от десет години страната изгради международна мрежа от 548 Института Конфуций за масово разпространение на китайски език и култура в световен мащаб, стратегически разположени в повечето големи световни университети. Общо 1193 Класни стаи Конфуций са внедрени в ключови начални и средни училища и в повече от 5600 учебни заведения в 154 страни и региони, с персонал от десетки хиляди китайски преподаватели на пълно и непълно работно време от Китай, които преподават китайски език на повече от 2 милиона студенти в световен мащаб (China Daily, 5.12.2018 г.). Броят на студентите нараства постоянно, а преподаването на китайски език вече е световен бизнес.
През последното десетилетие станахме свидетели и на различни аспекти на новата стратегия на Китай за „излизане навън”, която на практика засяга всяка сфера на глобалната политика, икономика и култура. Особено след второто си отваряне към света – „Инициативата Пояс и Път“, Китай стана активна сила в търсене на нови пазари, нови територии, повече природни ресурси, както и предефиниране на отношенията си с ЕС, САЩ и държавите в Азиатско-тихоокеанския и Индо-тихоокеанския регион. Накратко, за първи път от времето на династията Минг (14 век – 17 век.) Китай е активна сила, въздействаща върху глобалната политика, икономика и култура, а не само обект на външно влияние.
За да може да се изправим пред предизвикателството на тези нови, предефинирани отношения между Китай и останалия свят и да оценим възможностите, които носи китайската култура, нейните ценности, методи на комуникация и рецепция, изкуството и литературата трябва да бъдат разбрани по-добре, като бъдат преведени и представени на световната общественост в безпрецедентен мащаб. Китайските езикови и културни изследвания следва с усилени темпове да решават нови проблеми, както теоретични, така и практически, да се създават все по-подходящи учебници и учебни материали за чужденци от всички възрасти, особено за напреднали. Нарастващата филмова и онлайн индустрия на Китай също изискват висококачествени преводачи на аудио-видео съдържание. В името на ефективния диалог с новата (стара) световна сила, адекватните познания за китайската политика, икономика и общество не търпят изоставане.
Конференцията се организира по повод на 70-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай. България беше втората страна в света, която призна Китайската народна република само ден след голямата церемония по провъзгласяването ѝ на 1 октомври 1949 г., на площад Тянанмън в Пекин. През следващите дни само няколко страни по света - Румъния, Унгария, Чехословакия и Полша - всички от Източния блок, последваха примера им. Настоящият форум предоставя отлична възможност за учени и студенти от всички тези страни да обменят ценна информация и опит по широк кръг от теми за развитието на Китай от гледна точка на последните седем десетилетия. Конференцията, организирана от катедрите по синология на Софийския университет и Сианския Дзяотунгско-Ливърпулски университет (XJTLU) в Китай се надява да събере водещи европейски и източноазиатски учени, като ги предизвика да се ангажират с важната тема за нарастващата роля на Китай в Централна и Източна Европа и по-специално на Балканите, - като съставна част от Европейския съюз. Целта на форума е да събере специалисти, които да могат да споделят и обсъдят на него своите ценни наблюдения, изводи, мисли и идеи, които после може да бъдат събрани, обобщени и представени на широката академична общественост.
Конференцията планира да включи следните теми за обсъждане, без да се ограничава с тях:
1. Традиция и нови тенденции в китайската лингвистика
2. Традиция и нови тенденции в преводаческите изследвания: аудио-видео превод
3. Изследване на китайската литература: проблеми на литературния превод
4. Идеалният китайски учебник - от начинаещи до напреднали
5. Значение на китайския език и култура при преподаването на студенти по синология на университетско ниво
6. Китайската култура през 21 век - традиция и съвременност
7. Китайско изкуство - минало и настояще
8. Китайските религии и техният диалог със съвременния свят
9. Китайската социална и културна психология през 21 век
10. Социални промени в Китай
11. Местно управление в Китай
12. Китай и въпросите, свързани с пола
13. Инициативата Пояс и Път и Балканският Път на коприната
14. Отношения между Китай и държавите от Европа, Азиатско-тихоокеанския регион и Индо-тихоокеанския регион
15. Китай и светът през 20-ти и 21-ви век - между конфликта и съвместното съществуване (Как светът е повлиял на вътрешното развитие на Китай и как Китай влияе върху развитието на света през последните 70 години.)